İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından İstanbul’da ilk kez başlatılan turizm destekli fon programına 100’e yakın başvuru arasında kabul edilen 18 projeden biri Adalar Turizm Geliştirme Merkezi projesi oldu.

Adalar Vakfı’nın, Heybeliada Gönüllüleri derneği ortaklığı ve Adalar Belediyesi ile TURAD (TURizm Araştırmaları Derneği) işbirliğiyle yürüttüğü proje, Adalar’ın turizm açısından eksiklerini tamamlamayı hedeflemekteydi.

Çok kapsamlı bir faaliyet planı olan proje, Kasım 2012 - Kasım 2013 tarihleri arasında bir yıllık zaman diliminde gerçekleşti ve İKA’nın başarılı projeleri arasında yer aldı.

 • Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da Danışma Ofisleri kuruldu
 • Ziyaretçileri Adalarla ilgili her konuda bilgilendirmek ve yönlendirmek amaçlandı
 • Görevli personelin tamamı Adalı gençlerden seçildi
 • Görevliler hizmet öncesinde eğitildi, eğitimler iş başında da kesintisiz sürdürüldü
 • Ziyaretçilere Adalar’ı doğru tanıtacak içerikli Katalog, Rehber kitap, broşür ve haritalar hazırlandı. (Türkçe ve İngilizce yayınların toplam tirajı 66.000 adet oldu.)
 • Adalar’ı her yönüyle ve kültürel zenginliği ile yansıtacak bir içerik, Kültürel çeşitliliği destekleyen müzikler, Profesyonel çalışma ve Görüntü kalitesine sahip Tanıtım Filmleri hazırlandı. Üç dilde (Türkçe, İngilizce ve Almanca) hazırlanan filmlerden biri 10 dakikalık, diğeri ise 80 dakikalık. 80 dakikalık filmin bugünlerde festivallerde gösterimine başlandı. İlk gösterim Nürnberg Alman-Türk Film Festivali’nde oldu. Filmin İstanbul prömiyeri 2 Mayıs’ta yapılacak ve özel sinemalarda gösterime girecek. Her biri özgün film müziklerini içeren CD ile filmin DVD versiyonu da mayıstan itibaren müzik marketlerden edinilebilecek.
 • Adalar Turizm portal hazırlandı. www.adalarturizm.org adresinde yayında olan turizm portalı, çok zengin içeriğe sahip. Adalar’daki oteller, yeme-içme yerleri, ada mutfağı, Adanın gezilecek tüm yerleri, tur güzergâhları, Adalar’a ulaşım bilgileri, Adalar’da yapılan etkinlikler güncel olarak sitede yer alıyor.
 • Adalar’daki konaklama ve yeme-içme tesisleri yönetici ve personeline yönelik sertifika programları Okan Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütüldü. Programa yaklaşık 50 kişi katıldı ve sertifika sahibi oldular.
 • “Kültürel etkinlikleri, turizm ürünü olarak değerlendirmek” konulu bir Uluslararası Sempozyum organize edildi. Sempozyuma Hollanda, Almanya ve Türkiye’den uzmanlar ve turizmciler katıldı. Kültür etkinliklerle turizm ilişkisini derinlemesine irdeleyen konuşmalar büyük ilgi gördü. Adalar’da turizm konusunda çalışmalar yürüten, fikir geliştiren, söz sahibi olan, ortaklaşa yürütülecek çalışmaları yönlendirebilecek kişilerden oluşan bir Danışma Kurulu oluşturuldu. Her biri kendi alanında değerli bir uzman olan bu kurul üyelerinin ortak çalışmasının istenen sonuçlara ulaşmada vazgeçilmez bir anahtar oldu.
 • Adalar’ı ziyaret edenlerin beklenti ve izlenimlerini sorgulayan anket çalışması yapıldı. Çalışma yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 1.300 kişiye uygulandı. Adalar turizminin özelliklerini güvenilir verilerle ortaya koymak yönünde çok önemli sonuçlar ortaya çıktı.
 • Adalar için özgün tur programları geliştirildi. Programların uygulanması konusunda Antonina Tours ve Mavi Marmara ile işbirliği yapıldı. Denizden Adalar Turu, Büyükada Yürüyüş Turu, Heybeliada Yürüyüş Turu geliştirilen yeni turizm ürünleri olarak ilgi gördü.

Bu projemiz Adalar Vakfı yönetim kurulu üyemiz Teoman Göral’ın koordinasyonunda ve üyemiz Cihan Yiğin’in yönetiminde başarıyla yürütüldü.

adalarturizm.org

E-posta listesimize katılarak yeni çıkan kitaplarımızdan ve özel indirimlerden ilk siz haberdar olun