• -20%
search

Burgazada, Antigoni-Panormos

Yazar: Akillas Millas
1.500,00₺
1.200,00₺ 20% kazanın
Tüm kredi kartlarına taksit imkanı...
KDV dahil
Adet

  SSL ile Güvenli Alışveriş

Kredi Kartı bilgileriniz asla saklanmaz!

  Ücretsiz Kargo

500 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli

 

Para İade Garantisi

  Taksitli Alışveriş

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı


Yazar
Akillas Millas

978-975-9119-85-0
395 Öğeler
2022-08-01

Bilgi kartı

İlk Baskı Yılı
2022
Sayfa Sayısı
448
Kapak
Sert Kapak

Antigoni’ kitabının Rumca ilk baskısı otuz yıl evvel Atina’da “Mnimosini” derneğinin tarihi ve folklorik araştırmaları çerçevesinde, geçmiş bir dönemde Konstantiniye Rumluğu'nun hatırı sayılır kültürel mirasını korumak ve sonraki nesillere duyurmak amacı ile 1992 senesinde gerçekleşmişti. Metinleri destekleme amacı ile kitapta yer alan görsel malzemeler, fotograf ve gravürlerle belge ve evrakların çoğu, kişisel arşivimden kullanılmıştır. Eksikleri tamamlayan herkese ayrıca teşekkür ederim. Bu arada yok olmaya mahkum, yıkılmış, yıktırılmış ya da yıkılmaya terk edilmiş, adanın bazı ahşap evlerini şahsi çizimlerimle canlandırmaya çalıştım...

Kitabın birinci bölümü çok eski senelere, Büyük İskender’in günlerine kadar uzanmaktadır. İkinci ana bölüm Burgazada’nın tarihi yerleşim yeri Hora’nın sakinlerini, ev ve sokaklarını, dükkan ve kahvehanelerini içermektedir.

Kitabın sondan bir evvelki bölümü adanın tarihi manastırlarını kapsamaktadır. Son bölümün sayfaları ada halkına, çoğu balıkçılıkla geçimini sağlayan doğma büyüme Burgazlılara ayrılmıştır.
Akillas Millas


Akillas Millas’ın “Büyükada (Prinkipo) Ada-i Kebir” kitabı 2014 yazına yetişmiş, "Heybeliada - Halki" ise ancak 5 yıl sonra, 2019'da yayınlanabilmişti. Akillas Bey ile birbirimize söz vermiş, Burgaz ve Kınalıada bu kadar gecikmeyecek" demiştik. Nitekim, "Burgazada-Antigoni" çok daha hızlı hazırlandı ama gelin görün ki araya Covid-19 pandemisi girdi.

Elinizde tuttuğunuz kitap, pandemi ve ekonomik zorlukların yayıncılık piyasasını alabildiğine sıkıştırdığı koşullarda ve büyük maliyetleri göze alarak yayınlanmakta. Ama sözümüz vardı ve vazgeçemezdik. Burgaz kitabı, Büyükada ve Heybeliada kitapları kadar ilgi görecek inanıyorum. Burgazlı dostlarımın her görüşlerinde kitabı sormaları bunun kanıtı.
Halim Bulutoğlu- Adalı Yayınları Yayın Yönetmeni


chat Yorumlar (0)
Henüz kullanıcı değerlendirmesi yok.

E-posta listesimize katılarak yeni çıkan kitaplarımızdan ve özel indirimlerden ilk siz haberdar olun